Творчість Г. Сковороди, видатного мислителя-гуманіста й письменника-демократа — дорогоцінне надбання прогресивної культури.
Як перший "професіональний" український байкар Григорій Сковорода виступив у збірці "Байки Харківські", куди ввійшли тридцять творів. Написані вони прозою, кожна байка складається з двох частин: лаконічної фабули і "сили", тобто моралі. Основним джерелом байок були власні життєві спостереження автора над сучасною йому феодально-кріпосницькою дійсністю, вивчена ним за багато років мандрівного життя народна мудрість. Виходячи з інтересів народу, Г. Сковорода виносить присуд вадам тогочасного суспільства, у сатиричних тонах зображує поміщиків, чиновників, охоплених жадобою наживи, чинів, високих посад.
У байці "Бджола Шершень" Г. Сковорода в образі Шершня уособлює паразитичні елементи суспільства. Бджола ж стає образом трудового народу, який все життя віддає праці не тільки заради свого існування, але й заради блага інших.
Про тих, хто береться за справу, яка суперечить природженим нахилам, Г. Сковорода зневажливо говорить у байках "Собака та Кобила", "Орел і Черепаха" та ін.У ряді байок Г. Сковорода, влучно користуючись засобами алегорії, попереджує представників привілейованих станів, що паразитичний спосіб життя може привести їх до сумного кінця. Так, приміром, Чиж потрапив у неволю, спокусившись ("Чиж і Щиглик).В інших байках поет картає "славолюбство" ("Сова і Дрізд").
Більшість байок Г. Сковороди, завдяки їх демократичній спрямованості, громадянським мотивам, — безумовно, видатне явище, оригінальне й своєрідне в історії цього жанру в давній українській літературі. І невипадково І. Франко високо оцінив байки українського мислителя, зазначаючи зокрема, що вони "писані гарною, декуди навіть граціозною прозою".
Який урок дає Сковорода у байці "Бджола та Шершень"?
ВідповістиВидалитиСковорода вчить, що праця є природною потребою людини, а неробство – шкідливе.
ВидалитиПро що найчастіше писав Григорій Сковорода у своїх байках?
ВідповістиВидалитиСковорода у своїх байках часто писав про моральні цінності, людські вади, такі як лінь, заздрість, та про важливість самопізнання.
ВидалитиЧому байки Сковороди та Глібова вважають важливими для української літератури?
ВідповістиВидалитиЇхні байки є важливими, тому що вони відображають український менталітет, навчають моральним цінностям і є важливим внеском у розвиток української літератури.
Видалити